| Data Sheet | |
|---|---|
| Case | Steel with unidirectional rotating bezel and aluminum insert |
| Finishing | shiny/brushed brushed IP/ black |
| Diameter | Ø 40 mm |
| Case High | 13 mm |
| Glass | mineral glass with lens at 3 o'clock |
| Dial opening | Ø 30 mm |
| Dial | Matt black |
| Crown | screw-locked steel |
| Buttons | |
| Case back | screw-locked steel with glass |
| Movement | Citizen Miyota 8215 automatic |
| Functions | hours, minutes, seconds, date |
| Strap | polished/satin solid steel |
| Buckle | steel butterfly deployant |
| Water resistant | 10 ATM |
| Weight | 152 gr |
| Dial color | Black, Blue |
| Dial measures | 20/18 mm |
check_circle
check_circle
Comments (0)
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent